Kasım 06, 2008

Anorthosis Famagusta


"Bitter was the summer of 1958 for Anorthosis, but even bitterer was the summer of 1974. Anorthosis becomes a refugee as did 200,000 other Cypriots brought on by the Turkish invasion. Deaths, missing people, refugees……pain and tears.
But the tears are of no benefit… Anorthosis wipes her tears and holds her head up high and moves forward. There is just one more reason to exist, to fight and to stand out…the town that is waiting.
In Larnaca, Dasaki and Aradippou….Anorthosis’ mission is difficult but challenges are for winners
In 1986 a new temporary grounds is established “Antonis Papadopoulos” that becomes the heart of each and every Anorthosis fans. Starting from the beginning Anorthosis becomes again one of the leaders in Cypriot sports.
The Spirit of Anorthosis will never die, never be ruined. Our much loved Anorthosis like the Phoenix will live on forever "


"Anorthosis fırtınası devam ediyor.Bu takımı da bir ara inceleyip detaylı dökeceğim" demiştim burada .Daha farklı başlayıp bitirmeyi düşünüyordum ama yukarıdaki yazıyı okuyunca resmi sitelerinde ellerim okudugum sportif hamleleri yazmaya gitmedi.Bu takım gibi gözükse de adadaki insanlar için direnişi başkaldırıyı ifade eden bir simge.Gazimagosa'da kurulmuş, 1974 den sonra yerinden savaş sonucu kovulmuş, ait olduğu bir şehir olmayan takım.O şehire geri dönüş tek ve büyük idea.Sportif kısımlar yalan yani.Yazmaya da gerek yok o zaman Timur Ketsbaya'ları, transferleri...

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails