Kasım 12, 2010

Hiddink Türk Mü?


Bizde bir felaket olmadan bir şey düzeltilmez. Misal ölümlü kaza olmadan gerekli yere üst-alt geçit yapılmaz. İstediğiniz yere başvurun o geçit bekletilir, kaza olur birileri ölür ardından hemen çalışmalar başlatılır. Bir müsibet bin nasihattan iyidir diye bir atasözümüz bile hali hazırda var. Ancak batıda durum farklıdır. En azından her fırsatta öyle deriz.

Hiddink Hollandalı yani Avrupalı. Sosyal sistem olarak bizden çok daha ilerideler. Planmadan bir şey yapmazlar. Olası riskleri önceden sezip, kazalardan önce inşa ederler geçitleri. Peki bu felsefeyle yetişen Hiddink Efendi revizyon için neden Azerbaycan'a mağlup olmamızı bekledi?

Belçika maçından sonra birşeyler yapılabilirdi. Almanya maçı riske edilip, Azerbaycan'a karşı bu oyuncular neden kullanılmadı? Sabri'yi solda oynatmasına zaten sözümüz yok(!) ama Arda'sız bir ortamda yeni bir şeyler denemek için futbolunun tarihi başarısını bizimle alan kardeş ülke ile yapılan maç müsaitti. Zaten kaybettik 3 puanı en azından tecrübesizlik yaftası yapıştırdık üstüne.

Vatandaşı Rijkaard'ın 1,5 senede hiç bir kötü sonuç sonunda revizyon yapmaması, futbolu böyle oynayacağız, doğrusu bu diye ısrar etmesi tipik Avrupalı hareketi. Tabi Türk mentalitesini hesaba katmaması da hatası. Ama 1,5 senede hem de Hiddink'ten çok daha sık görmemize rağmen Türkleştirememişken, nasıl oldu da Türkiye'ye fazla uğramayan Hiddink bu kadar Türk oldu? Hüseyin Kemal Öke'ye danışmak gerek.

O maç için Türk futbolcuları Avrupa'da yeterince oynamıyor diyen Hiddink, hiç Avrupa tecrübesi olmayan oyuncularla mı maç kazanmaya karar verdi? Ya da olası Hollanda yenilgisi sonunda kendini haklı çıkartmaya çalışacaksa, direk vazgeçsin. Türk Futbolu çok sürpriz yapmıştır, gerekli-gereksiz bir çok kez.

Takıma gelince. Gökhan Zan'dan sonunda vazgeçilmiş, Semih forma girdiği için olsa gerek milli takımdan çıkarılmış, Hasan Kabze-Mehmet Topal yine unutulmuş, 3 büyüklere gol-asist kontenjanından yeni oyuncular gelmiş. Kazım sevdası ise yine tükenmemiş. Mesut Özil gazıyla yakında tüm milli takım yurtdışında yetişenlerden kurulacak bu gidişle.

Kadro şöyle.
Kaleciler:
Volkan Demirel (Fenerbahçe), Onur Kıvrak (Trabzonspor), Ufuk Ceylan (Galatasaray)

Defans:
Gökhan Gönül (Fenerbahçe), Sabri Sarıoğlu (Galatasaray), Servet Çetin (Galatasaray), Serdar Kesimal (Kayserispor), İbrahim Öztürk (Bursaspor), Ersan Adem Gülüm (Beşiktaş), İsmail Köybaşı (Beşiktaş), Gökhan Süzen (İBB)

Orta saha:
Hamit Altıntop (Bayern Münih), Yekta Kurtuluş (Kasımpaşa), Selçuk İnan (Trabzonspor), Yiğit İncedemir (Manisaspor), Orhan Gülle (Gaziantepspor), Nuri Şahin (B.Dortmund), Mehmet Ekici (Nurnberg), İbrahim Akın (İBB), Engin Baytar (Trabzonspor)

Forvet:
Batuhan Karadeniz (Eskişehirspor), Burak Yılmaz (Trabzonspor), Umut Bulut (Trabzonspor), Kazım Kazım (Fenerbahçe)

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails