Eylül 07, 2010

Bursaspor Avrupa'da.

15 sene sonra Bursaspor Avrupa'da. 25 kişilik kadro UEFA'ya gönderilmiş resmen. Ve 4. Avrupa macerası başlıyor Bursaspor'un.
Tarihinde sadece 3 kez yer almış Avrupa'da Bursaspor. 1974/75 ve 1986/87 Kupa Galipleri Kupası ve 1995/96 Inter-Toto Kupası.
İlk katılımında, kupayı kazanan Dinamo Kiev'e çeyrek finalde kaybederek elenmiş, Kupa Galipleri Kupası'nda. Son katılımda da UEFA'nın kapısından dönmüştü, Inter-Toto Finali'nde.
Toplam 14 maçı var Bursaspor'un Avrupa'da. 6G 4B 4M. 19A 17Y.
1 İngiliz ve 1 İskoç eşleşmesi yaşanmış önceden. Eski Wimbledon ve Dundee UTD. İspanyol takımıyla ilk kez maç yapacak Bursaspor. 1 Fin, 1 Ukrayna, 1 Hollanda, 1 Belçika, 1 Yunan, 1 Alman, 1 Slovak, 1 İsrail eşleşmesi var. Bu eşleşmelerde, en farklı galibiyeti 4-0 ile deplasmanda Wimbledon, en farklı yenilgi Ajax'tan 5-0.
Ertuğrul Sağlam ise 1 sezon aradan sonra Avrupa'da. O'nun da 4.katılımı olacak bu sene. 1 Inter-Toto/UEFA, 1 UEFA ve 1 CL var mazisinde. Kayserispor'u Inter-Toto'dan UEFA'ya taşımış, Beşiktaş'a Liverpool 8-0'lık yenilgiyi tattırmış ve Metalist'ten 4 yiyerek Beşiktaş'tan ayrılmıştı.
22 maçta 12G 4B 6M. 33A 29Y. Galibiyetlerin çoğu ön eleme turlarında. En üst düzey maçları CL'de. 6 maçta 2G 4M var. 2G İnönü'de Marsilya ve Liverpool. Deplasmanda ise gol dahi yok. 3 maçta 14 gol yemiş Beşiktaş.

Bursaspor'u zor bir grup bekliyor desek de Valencia'nın David'leri satmış olması ve Rangers'ın her zamanki hali bizi ümitlendiyor. Ancak bana göre en büyük engel, Ertuğrul'un vizyonu ve Bursasporlu oyuncuların Avrupa tecrübesizliği olacak. Ertuğrul'un 'Ben yıldız oyuncu almam.' felsefesi Avrupa'da iş yapmıyor. Aynı sıkıntıyı Beşiktaş'ta da yaşamıştı. Higuainlarla, Tellolarla, Gordonlarla Avrupa'da bir yere kadar. Avrupa tecrübesi olarak oyunculara bakacak olursak, Ömer Erdoğan, Vederson, Ergiç, Kirita, Hüseyin, Ali ve Stepanov en tecrübeliler gibi duruyor. Diğer oyuncuların çoğu ilk kez çıkacak Avrupa sahnesine. 2 hafta sonra CL'de ilk kez 3 büyükler dışında bir takım sahne alacak. Hatta bu sene ilk defa İstanbul dışında bir CL maçı izleyeceğiz. Yüzümüzün akıyla çıkmak temennisiyle.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails